Mikrobiyota Nedir?

İnsanın kendisi üzerinde milyarlarca canlının ( bakteriler) yaşadığı bir dünyadır. Bu bakteri gruplarının tümüne mikrobiyota denir. Bu bakterilerin %90’ ından fazlası bağırsaklarımızda yaşamaktadır. Bu bakteriler farklı ailelere üye olup kendi aralarında bir denge oluşturmaktadır. Doğum şekli ile değişiklikler başlayıp hayatımızın her dönemindeki beslenme alışkanlıklarımız bağırsaklarımızdaki bu dengeyi etkilemektedir. 100 ila 1000 tür arasında değişen bakteri popülasyonun beslenme alışkanlıkları ile değişimi mümkündür. Ancak diyet alışkanlıkları ile ilgili süreklilik sağlanmaz ise eski popülasyon bağırsaklardaki yerini alır. Son dönemde yapılan araştırmalar göstermektedir ki bağırsaklarımızda yaşayan bakteriler gerek mide- bağırsak sistemi ile ilgili hastalıklar gerekse vücudumuzda oluşan diğer kronik hastalıkların oluşumu ve ilerlemesinde rol oynamaktadır. Bağırsağımızda 3 büyük bakteri ailesi bulunmaktadır. Bu bakterilerin yaşama oranları beslenme alışkanlıklarımıza göre değişmektedir. Çünkü bazıları yağ asitleri ile bazıları çözülmemiş karbonhidratları sindirerek vücuda geri kazandırmaktadır. Yani bu bakteriler vücudumuzda yer alan asalak bizden birşey götürmeye çalışan canlılar değil çalışan çarktaki dişlilerin bir parçasıdır.

Sızdıran bağırsak nedir?

Bağırsaklarımızın yüzeyini kaplayan hücreler birbirlerine sıkı bağlar ile bağlanmış olup aralıktan herhangi bir geçişe izin vermemektedir. Bağırsak yüzeyünde yaşayan bakterilerde bu bağlantıların birçok nedene bağlı olarak bozulması sonucu bakteri, virus yada gıda parçacıklarının buradan geçişi sonucu duvarda iltihabi reaksiyonlar oluşur. Bu durum geçirgen bağırsak sendromu olarak tanımlanmaktadır. Geçirgen bağırsak sendromu olan hastaların beslenmesi genel olarak benzerlik göstermektedir. Bunun sonucu olarak tüm sistemler etkilenir ve metabolik hastalıklar ve otoimmun hastalıklar dediğimiz bağışıklık sistemi çalışma düzensizliği sonucu gelişen hastalıklar görülmektedir. Geçirgen bağırsak sendromu olan bireylerde yapılan tedaviler ve diyet düzenlemeleri sayesinde hastalarımız sağlıklı bağırsaklara ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilmektedir.

Hangi durumlarda probiyotik tedavi uygulanmalı?

Son dönemde probiyotik ve prebiyotik özellikli tedavi yöntemleri tıbbın her bölümünde popüler olmaya başladı. Peki gerçekten prebiyotik ve probiyotik her şey mi? Her toplumun kendine özgü bir bağırsak florası vardır. Yaşadığımız ortam beslenme şeklimiz bağırsak florasının oluşmasında büyük etkiye sahiptir. Zamanla toplumun beslenme alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte bağırsak florasındaki üyelerin hakimiyeti de değişmektedir. Bununla birlikte birtakım hastalıkların daha sık görülmesi, tıbbı literatürde bağırsak florası ile daha fazla araştırma yapılması, bağırsak florası ile hastalıklar arasındaki ilişkiyi gözler önüne sermektedir. Ancak bizim bağırsak florasımızı istediğimiz kompozisyona getirecek (!) kadar çok probiyotik ürün bulunmamaktadır. Ayrıca hastalıkların oluşmasında sadece çevresel faktörler ve diyet alışkanlıklarımız yoktur. Bu yüzden lütfen sadece probiyotik kullanarak hastalıklarımdan kurtulacağım algısını en azından mevcut tıbbi bilgiler ışığında aklımızdan silelim. Sağlıklı beslenelim, besin öğelerimiz arasında mutlaka probiyotik içerikli gıdalar olsun ama tanı konmuş hastalıkların çözümünü sadece probiyotiklerde aramayalım.