Ankara Mide Botoksu Tedavisi

MİDE BOTOKSU ANKARA

Dünya genelinde obezitenin yaygınlaşması ile birlikte toplumsal farkındalık artmıştır. Obezitenin sadece bir görüntü sorunu olmadığı bunun yanında birçok hastalığın ortaya çıkmasını hızlandırdığı bilinmektedir. Obezite ile birlikte kalp damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, vücut yağlarının yükselmesi, kanserlerde artış olduğu çok çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Hatta bu yayınlarda obezitenin kontrol altına alınması ile birlikte saydığımız bu hastalıklarda azalma ve hastalığın tedavisiz takibi bile uygun hale gelmektedir.

Obezitenin yönetiminde gastroenteroloji alanında en çok kullanılan işlemlerden birisi mide botoksudur. Botoks yıllar boyunca güzelleşmek için kullanıldığı gibi birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Son dönemde televizyon ekranlarında karşımıza çıkan birçok ünlü mide botoksu ile zayıflayan ünlüler kervanına katılmıştır. mide botoksu ile zayıflayanlar tekrar bu mide botoksu uygulaması yaptırarak zayıflamaya devam etmektedir. Birçok sosyal medya hesabında mide botoksu ile ilgili yorumlar yer almaktadır. Ankarada obezite tedavisi için mide botoksunu tavsiye edenler ile sıkça karşılaşmaktayız. Ancak bu kişisel bir tercihtir. Mide botoksunu tavsiye edenler kendi tercihlerini beyan ederler yaptırıp yaptırmamak size kalmıştır. bu konuda doktorunuzla görüşüp mide botoksunun size uygun olup olmadığını birlikte değerlendirmelisiniz.

On yılı aşkın süredir gastroenteroloji alanında uygulaması yapılan mide botoksu ankara tedavisi ile gastroenteroloji uzmanları bu konuda oldukça fazla bilgi ve deneyim sahibi olmuştur. Uzun yıllardır endoskopi işlemlerinde adını duyuran Dr. Meral Sözen tarafından da obezite için ankara mide botoksu uygulaması yapılmaktadır. Obezite ile ilgili tedavi sürecinde hasta hekim ilişkisinin ve dayanışmasının çok önemli bir yere sahip olduğunu savunan Meral Sözen hastanın tedaviye karar aşamasından itibaren her aşamada hastalarıyla kendisi ilgilenmektedir.

Obezite tedavisinin sadece alınan kalorinin kısıtlanmasından ibaret olmadığını savunan Meral Sözen hastalarına sağlıklı kilo vermenin, sağlıklı yeme düzeni oluşturmanın ipuçlarını da sunmaktadır. Bunların yanısıra aynı zamanda İç Hastalıkları uzmanı olmasının da avantajından faydalanarak bu tedavi sürecinde eşlik eden hastalıkların tedavisinde de katedeceğiniz yolda yanınızda olacaktır.

MİDE BOTOKSU NEDİR?

Mide botoksu; endoskopi ile midenin belirli bölgelerine belirli dozda botilinum A toksini enjekte edilmesi yöntemidir. Mide botoksu ile midenin boşaltılması yavaşlamakta ve gıdaların sindirim süresi uzamaktadır. Böylece yaşanılan açlık hissinin önüne geçilerek yeme alışkanlıkları düzenlenmektedir. İştah azalması kalori alımında azalmayı da beraberinde getirdiğinden obezite ile mücadele edenlerde kilo kaybı gelişmektedir.

MİDE BOTOKSU NASIL YAPILIR?

İşlem öncesi gerekli incelemeler ve bilgilendirme sonrası bu işleme karar verildiğinde hastaya endoskopi randevusu verilir. Endoskopik olarak yemek borusu, mide, oniki parmak bağırsağı incelenir. İşleme engel teşkil edecek bir problem olmaması halinde (mide ülseri, mide kanseri, yoğun gastrit gibi.) midenin belli bölgelerine belli dozlarda botoks uygulaması yapılır. Son kontrol de yapıldıktan sonra işlem sonlandırılır. İşlemdeki deneyime göre işlem süresi değişmektedir.

MİDE BOTOKSU KİMLERE YAPILMALIDIR?

Normal kilonun üzerinde olan ve kilo vermek isteyen her bireye uygulanabilen bir işlemdir. Ancak işlem uygulanması öncesi mutlaka doktorunuzla görüşüp bu işlemin size getirisi hakkında değerlendirme yapmanız gerekmektedir. Morbid obezite ile uğraşan ve mücadele eden bireylerde bu işlemle istenen kiloya ulaşmak biraz zor olacağından daha etkili yöntemlere yönlenmesi daha uygun olacaktır.

MİDE BOTOKSU KİMLERE YAPILMAZ?

Herhangi bir nedenle botoks uygulaması yapılmış ve alerjik reaksiyon gelişmiş bireylere yapılmaz. Bunun dışında işlem öncesi görüşmede psikiyatrik boyuta varan yeme bozukluğu olan bireylere de uygulanması doğru değildir.

MİDE ŞİKAYETLERİM VAR YİNEDE MİDE BOTOKSU UYGULAMASI YAPILIR MI?

Mide yakınmaları olan obezlerde öncelikli olarak kişinin midesi ile ilgili yakınmaları dinlenir ve tedavi uygulanır. Bunlar dışında işlem kararı alınıp endoskopi ile işleme başlandığında midede ülser , kanser, yoğun gastrit görülürse mide botoksu işlemi yapılması doktorun insiyatifindedir.

MİDE BOTOKSU NUN ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Her ilacın vücutta bir yarılanma ömrü vardır. Botoks uygulamalarında bu süre 4-6 ay arasında olup ilacın etkinliği bu süreye kadar devam etmektedir.

MİDE BOTOKSU YAPTIRDIM HİÇ FAYDASI OLMADI. NEDEN?

Maalesef ki bazı hasta grupları bu uygulama sonrası her istediğini istediği kadar yiyeceğini ve böyle zayıflayabileceğini düşünerek bu işlemi yaptırmakta ya da medya bu işlemi böyle sunmaktadır. Ancak böyle bir tedavi hiçbir yerde bulunmamaktadır. Bu düşünce ile işlem yaptıranlarda, hasta-doktor uyumu kötü olanlarda ve ilacı hızla yıkan hasta grubunda etki erken sonlanabilir.

MİDE BOTOKSU YAPTIRDIM KESİN KİLO VERİR MİYİM?

Uygun beslenme düzeni ve doktorunuzun önerilerine uymanız halinde KİLO KAYBINIZ OLACAKTIR. Ancak her vücut bir değildir. Bunun yanında yaşam tarzınız, beslenme düzeniniz, alışkanlıklarınız gibi birçok faktör kilo vermenizi etkileyecektir. Yapılan çalışmalarda işlem uygulandıktan sonra 0-25 kg arasında kilo veren bireyler olduğu gibi kilo alan bireylerde mevcuttur.

MİDE BOTOKSU SONRASINDA MİDEMDE KALICI BİR HASAR OLUŞUR MU?

Yapılan çalışmalarda mide botoksu işlemi sonrasında kalıcı bir hasar raporlanmamıştır.

MİDE BOTOKSU YAPILDIĞINDA BAĞIRSAKLAR BU DURUMDAN ETKİLENİR Mİ?

Gıdaların midede kalış süresi uzadığı için mide botoksu uygulanan kişilerde bazen kabızlık atakları görülebilir. Ancak yeme alışkanlıklarının düzenlenmesi ile bu problemin üstesinden gelinebilmektedir.

MİDE BOTOKSU UYGULANAMSINDA İLAÇIN VÜCUDA DAĞILIMI OLUR MU?

Mide botoksu uygulaması uygun koşullarda deneyimli ellerde yapıldığında böyle bir durum söz konusu değildir. Sadece botoks uygulandığı alana etki etmektedir.

MİDE BOTOKSU İŞLEMİ NE KADAR SÜRMEKTEDİR?

Mide botoksu işlemi endoskopi eşliğinde uygulanan bir işlem olup bir ameliyat değildir. İşlem süresi 15-20 dakika arasında sürmektedir. Bu sürenin uzaması ya da kısalması işlemi uygulayan doktora, uygulama alanına ve kullanılacak ilaç miktarına göre değişkenlik gösterebilir.

MİDE BOTOKSU SONRASI HASTANEDEN YATMAM GEREKİR Mİ?

Mide botoksu işlemi sonrası hastanede yatmanız gerekmez. Aynı gün içerisinde yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz?

MİDE BOTOKSU SONRASI İŞİME NE ZAMAN DÖNERİM?

Mide botoksu uygulaması sizde herhangi bir rahatsızlığa sebebiyet vermeyeceği için hemen işinize dönebilirsiniz.

MİDE BOTOKSU UYGULAMASI SONRASI ÖZEL BİR DİYET UYGULAMAM GEREKİR Mİ?

Mide botoksu uygulaması sonrası mide boşalması yavaşlayacağı için ilk bir hafta sulu gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Sonrasında katı gıdaya kademeli bir geçiş yapılmalıdır. Sonrasında ise sağlıklı gıdaların tüketimini artırarak yeni bir beslenme düzeni oluşturulması planlanmaktadır.

HAMİLE VE EMZİRENLERDE BU İŞLEM YAPILABİLİR Mİ?

Hamilelik döneminde genel olarak hormonal etkiler ve bebeğin büyümesi için gerekli besin maddelerini alma için kilo artışı olmaktadır. Ancak hamilelerle ilgili yapılmış bir çalışma yoktur. Hamilelik döneminde endoskopi işlemi bile sadece acil durumlarda yapılırken böyle bir işlem yapılması çok ta tercih edilmemektedir. Emzirenlerde durum farklıdır uyguladığımız tedavi mide ile sınırlı olduğu için yapılmasında bir sakınca yoktur.

ANKARA’DA MİDE BOTOKSU

Ankara’da mide botoksu yapan devlet hastanesi bulunmamaktadır. Mide botoksu işlemi Ankara’da özel hastanelerde yada kendi muayenehanesi olan doktorlar tarafından endoskopi işlemi ile yapılmaktadır. Ankara’da Mide Botoksu  denilince ilk gelen isimlerden olan Doktor Meral SÖZEN bugüne kadar pek çok  Ankara mide botoksu işlemi yapmıştır. Ankara mide botoksu çeşitlerini daha iyi anlatabilmemiz ve mide botoksu işleminin zararları nelerdir, mide botoksu ile kaç kilo verilir,  mide botoksu nun etkisine kadar sürer gibi sorularınızın cevaplarını öğrenebilmeniz için sizleri Ankara mide botoksu işlemi yapan yerlerin başında gelen  Doktor Meral Sözen Muayenehanesine bekliyoruz.

ankara mide botoksu, mide botoksu ankara, ankara’da mide botoksu yapan doktorlar, mide botoksu zayıflatır mı?,

"Sağlık hayatta sahip olduğunuz en önemli değerdir!"

Randevu almak için