Ankara Mide Balonu Tedavisi

MİDE BALONU ANKARA

Obezite tüm dünya genelinde yaygınlaşmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 2025 yılında her 2 kadından biri ve her 3 erkekten birinin obez olacağı tahmin edilmektedir. Obezitenin beraberinde getirdiği sağlık problemleri yanında sosyal bir varlık olarak yaşadığımız toplumda beğenilme ihtiyacımızı karşılamak içinde zayıf olmak önemli bir durumdur. Tip 2 diyabet, hipertansiyon, karaciğer yağlanması, kalp damar hastalıkları, eklemlerle ilişkili hastalıklar, akciğer hastalıkları ve kanserler obezite ile ilişkili bulunmuş olup obezitenin düzeltilmesi ile birlikte bu hastalıklarda da gerileme ve hatta iyileşme görülmektedir.

Obezitenin tedavisi ile birlikte herşeyde düzelme olması dolayısıyla çok mutlu bir tablo çizilirken maalesef herşey bu kadar kolay yürümemektedir. Obezite ile mücadele eden bireylere bakıldığında uzun zamandan bu yana diyet yapmaya çalışmış bazen başarılı bazen başarısız deneyimler yaşamış insanlar olduğunu görmekteyiz. Reklamlar ile obezite ile mücadele için bitkisel ürünler, çaylar, içecekler vs önerilmekte, her geçen gün yeni diyet programları oluşturulmakta ancak bu çabalar belli bir süre sonra mutsuzlukla sonuçlanmaktadır. Mide balonu ile zayıflamayı seçen kişilerde istediği yiyeceği sağlıklı ölçülerde yiyebildiği için mutlu bir şekilde zayıflamaktadır. Mide balonu ile zayıflayanlar tekrar kilo alması halinde genellikle yine mide balonu ile zayıflamayı seçmektedir.

İşte mide balonu burada devreye girmektedir. Çünkü insanlar bu şekilde belli yiyecek grupları ile kendi doğasına uygun olmayan diyetleri belli bir süre kullandıktan sonra eski yaşam tarzına geri dönmektedir. Mide balonu taktıran ünlüler sayesinde mide balonu medyada geniş yankı uyandırmaktadır. Mide balonu taktıran kişilerin bir kısmı işlemden çok memnun kalıp tavsiye ederken bir  grup mide balonu taktıran kesim yan etkileri daha fazla yaşadığı için mide balonu nu tavsiye etmemektedir. Ama unutmamak gerekir ki mide balonu uygulamasının yan etkilerini herkes aynı yoğunlukta yaşamamaktadır.

Dr Meral Sözen ile mide balonu uygulaması sürecinde istediğiniz gıdaları ölçülü olarak tüketmek koşuluyla zayıflamanın keyfine varmalısınız?

ANKARA MİDE BALONU NEDİR?

Mide balonu endoskopi eşliğinde mideye yerleştirilen balonun uygun yerde ve uygun miktarda şişirilmesi ile midede hacim oluşturulan bir yöntemdir. Kesinlikle bir ameliyat değildir. Dikiş atılması gibi bir durumda yoktur.

MİDE BALONU İLE NASIL ZAYIFLANIR?

Mide balonu midede yer kaplayarak yiyecek alım kapasitesinin azaltılmasının yanısıra yerleştirildiği bölge nedeniyle sürekli tokluk hissinin oluşmasına neden olmaktadır.

MİDE BALONU KİMLERE YAPILIR?

Mide balonu uygulaması kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Özellikle vücut kitle indeksi 30 kg/m2üzerinde olan bireylerde ve eşlik eden metabolik hastalıkları olan vücut kitle indeksi fazla kilolu (25-29 kg/m) olan  bireylerde  de mide balonu uygulaması yapılabilmektedir.

MORBİD OBEZLERE MİDE BALONU UYGULANIR MI? HANGİ KİLO ARALIKLARI MİDE BALONU İÇİN UYGUNDUR? MORBİD OBEZLER BU İŞLEMDEN FAYDA GÖRÜR MÜ? MİDE BALONU KAÇ KİLODA TAKILIR? 

Morbid obezite dediğimizde vücut kitle indeksi 35 kg/m2 üzerinde olup eşlik eden metabolik hastalığı olması ya da vücut kitle indeksi 40 kg/m2 ve üzerinde olması durumudur. Mide balonu takılacak kilo sınırı kiloya göre değişmektedir. bu oran kilonun boyun karesine bölünmesi ile bulunmaktadır. Kilo ARTTIKÇA endoskopik uygulamaların etkinliği azalmaktadır. Ancak obezite nedeniyle uygulanacak ameliyatlara ne kadar yüksek kilo ile girilirse ameliyata bağlı komplikasyonların yaşanma riski artmaktadır. Bu yüzden öncesinde mide balonu gibi bir işlem yapılması durumunda hem hastanın ameliyat sonrası yaşayacaklarını önceden deneyimleme şansı olacaktır hem de ameliyat ve anesteziye bağlı riskler azalmış olacaktır. Geri döndürülebilir bir işlem olması nedeniyle hastanın tolere edememesi halinde çıkarılabilir. Böylece hastanın ameliyat hakkındaki karar vermesinde yaşayabileceklerini görmesi büyük önem taşımaktadır. Her hasta kurallara uyduğu sürece işlemden fayda görecektir. Mide balonu obez hasta grubuna uygulanabilmektedir. Ayrıca ankara mide balonu obez hasta grubu yanısıra fazla kilolu grubunda ancak sağlık riskleri nedeniyle kilo vermeye karar vermiş gruba da uygulanabilmektedir.

MİDE BALONU KİMLERE YAPILMAZ?

Mide balonları her ne kadar insan dokusuna uyumlu olsada alerjik reaksiyon gelişen bireylerde dikkatli olunmalıdır. Bunun dışında yakın dönemde mide ile ilgili cerrahi geçirmiş bireylere ve büyük mide fıtığı olan bireylere uygulanmamaktadır.

MİDE BALONU HAMİLELERE VE EMZİRENLERE YAPILIR MI?

Hamilelik döneminde genel olarak hormonal etkiler ve bebeğin büyümesi için gerekli besin maddelerini alma için kilo artışı olmaktadır. Ancak hamilelerle ilgili yapılmış bir çalışma yoktur. Hamilelik döneminde endoskopi işlemi bile sadece acil durumlarda yapılırken böyle bir işlem yapılması çok ta tercih edilmemektedir. Emzirenlerde durum farklıdır uyguladığımız tedavi mide ile sınırlı olduğu için yapılmasında bir sakınca yoktur.

MİDE BALONU UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Mide balonu uygulaması endoskopi eşliğinde yapılan ameliyatsız, dikişsiz bir yöntemdir. İşlem yaptırmak isteyen bireylere öncesinde ayrıntılı hastalık öyküsü ve gerekli muayeneler yapılıp, işlem sonrasında yaşayabilecekleri ile ilgili bilgilendirme yaptıktan sonra işlem için tarih belirlenir. İşlem günü işlemden önce 8 saat aç ve susuz kalması istenir. Öncesinde endoskopi işlemi yapılarak midede mide balonu uygulamasına engel olacak bir problem olup olmadığı değerlendirilir. Eğer bir problem yoksa mide balonu mideye yerleştirilir. Uygun yerde uygun hacimde şişirilir. İşlem tamamlanır. İşlem 15-20 dakika süren bir işlem olup ağrı duymadan yapılmaktadır.

MİDE BALONU SONRASI HASTANEDE YATMAK GEREKİR Mİ?

Mide balonu uygulaması sonrası bireyin hastanede yatması gerekmez. Ancak işlem sonrası ilk 48 saatte midede baskı hissi ve bulantı hissi olmaktadır. Bu durum kişiden kişiye değişmekte olup genellikle hastanede yatışı gerektirmez.

MİDE BALONU SONRASI BULANTI ÇOK OLUR MU? MİDE BALONU TAKILMASI SONRASI RİSKLER NELERDİR?

Bulantı hissi işlem sonrası genellikle olup kişiden kişiye değişmektedir. Çok çok nadir balonu tolere edememeye bağlı mide balonunun çıkarılması gerekmektedir. Bu süreçte sıvı gıdalarla beslenmek başı yüksekte yatmak ve gerektiğinde ilaç desteği ile bu süreç çok kolay bir şekilde atlatılmaktadır.

MİDE BALONU PATLAR MI? MİDE BALONU PATLARSA NE OLUR?

Mide balonu özel bir maddeden yapılmış olup mide asidine dayanıklıdır. Ancak sivri cisimlerin yutulması balona zarar verebilir. Bunun yanısıra alkol ve yoğun asitli içecek tüketimi de mide balonuna zarar verebilmektedir. Bütün bu durumlara dikkat edildiği sürece beklenmese bile bizler mide balonunun şişirirken içerisine içinde mikrop barındırmayacak ve vücuda zarar vermeyecek özel bir boya ile şişirdiğimiz için mide balonunun patlamsı durumunda bu sıvı idrar ve gaytayla atılacağından hastamız bunu hemen farkedecektir. Bu durumda bize başvurması halinde hemen balona müdahale edilecektir.

MİDE BALONU İLE KAÇ KİLO VERİRİM?

Bu durum kişiden kişiye değişmekle birlikte ilk 3 ayda daha hızlık kilo kaybı olurken ikinci 3 ayda bu kilo kaybı yavaşlamaktadır. Uygun beslenme alışkanlığını geliştirmediğiniz sürece istediğiniz kiloda sabit kalmanız mümkün olmayacaktır. Ortalama mide balonu uygulanan bireyler %10-25 oranında kilo kaybetmektedir.

ANKARA’DA MİDE BALONU TAKAN HASTANELER VAR MI?

Ankara da mide balonu özel merkezlerde takılabilmektedir. Ankara da uyutarak mide balonu takan doktorlar bulunmaktadır. Ankara da mide balonu takan devlet hastanesi sayısı son derece azdır ancak Ankara da mide balonu uygulaması yapılan hastalar yakın takibinde hasta sayısı çok olmasından dolayı sıkıntı çekebilmektedir.

MİDE BALONU ANKARA

Mide balonu Ankara denilince ilk gelen isimlerden olan Doktor Meral SÖZEN bugüne kadar pek çok  Ankara mide balonu takmıştır. Ankara mide balonu yöntemlerini daha ayrıntılı öğrenebilmeniz ve mide balonu takılmasının zararları nelerdir? , mide balonu ile kaç kilo verilebilir?,  mide balonu patlar mı? Mide balonu kaç kiloya kadar takılır?  gibi sorularınızın cevaplarını öğrenebilmeniz için sizleri Ankara mide balonu işlemi yapan yerlerin başında gelen  muayenehanemize bekliyoruz.

———————————————————————————————————

 

 

Artık fazla kilolardan kurtulmanın vakti geldi diyorsanız Dr Meral Sözen muayenehanesinde sizleri bekliyor. Kilo vermenin mutsuzluk oluşturmayacağı bir süreç yaşamak, dilediğinizi ölçülü bir şekilde yiyerek kilo vermenin tadına varmak istiıyorsanız bekliyoruz.

 

"Sağlık hayatta sahip olduğunuz en önemli değerdir!"

Randevu almak için