Obezite

OBEZİTE 

Tüm dünyada giderek yaygınlaşmakta olan obezite problemi  ülkemizde de sorun teşkil etmektedir. yapılan araştırmalarda 10 obez bireyden biri bunu hastalık olarak algılayarak doktora başvurmaktadır. Obezite birçok hastalığa da temel teşkil etmekte veya ortaya çıkışını hızlandırmaktadır. Gastroenteroloji alanında obeziteye yaklaşıma bakacak olursak mide balonu ve mide botoksu uygulamaları yanında popülaritesini kaybetmiş birçok endoskopik yöntem bulunmaktadır.

MİDE BOTOKSU ANKARA

Dünya genelinde obezitenin yaygınlaşması ile birlikte toplumsal farkındalık artmıştır. Obezitenin sadece bir görüntü sorunu olmadığı bunun yanında birçok hastalığın ortaya çıkmasını hızlandırdığı bilinmektedir. Obezite ile birlikte kalp damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, vücut yağlarının yükselmesi, kanserlerde artış olduğu çok çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Hatta bu yayınlarda obezitenin kontrol altına alınması ile birlikte saydığımız bu hastalıklarda azalma ve hastalığın tedavisiz takibi bile uygun hale gelmektedir.

Obezitenin yönetiminde gastroenteroloji alanında en çok kullanılan işlemlerden birisi mide botoksudur. Botoks yıllar boyunca güzelleşmek için kullanıldığı gibi birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Son dönemde televizyon ekranlarında karşımıza çıkan birçok ünlü mide botoksu ile zayıflayan ünlüler kervanına katılmıştır. mide botoksu ile zayıflayanlar tekrar bu mide botoksu uygulaması yaptırarak zayıflamaya devam etmektedir. Birçok sosyal medya hesabında mide botoksu ile ilgili yorumlar yer almaktadır. Ankarada obezite tedavisi için mide botoksunu tavsiye edenler ile sıkça karşılaşmaktayız. Ancak bu kişisel bir tercihtir.Mide botoksunu tavsiye edenler kendi tercihlerini beyan ederler yaptırıp yaptırmamak size kalmıştır. bu konuda doktorunuzla görüşüp mide botoksunun size uygun olup olmadığını birlikte değerlendirmelisiniz.

Ankara da mide botoksu fiyatları merkezden merkeze değişiklik göstermektedir. Ankarada mide botoksu uygulayan merkezler verdikleri hizmete göre farklı fiyatlar vermektedir. TTB her yıl olduğu gibi 2019 da endoskopik botoks uygulaması için ücret düzenlemesi yaptı.  Ankarada mide botoksu yapan merkezlerden bazıları diyeti de yanında vermektedir. Ancak obez bireylerde yeme alışkanlığını düzenlemede diyete uyum ve sürdürülebilirlik tartışmalıdır.  Diyette ciddi kısıtlamalar aynı zamanda insanları mutsuz da edebilmektedir.

On yılı aşkın süredir gastroenteroloji alanında uygulaması yapılan mide botoksu ankara tedavisi ile gastroenteroloji uzmanları bu konuda oldukça fazla bilgi ve deneyim sahibi olmuştur. Uzun yıllardır endoskopi işlemlerinde adını duyuran Dr. Meral Sözen tarafından da obezite için ankara mide botoksu uygulaması yapılmaktadır. Obezite ile ilgili tedavi sürecinde hasta hekim ilişkisinin ve dayanışmasının çok önemli bir yere sahip olduğunu savunan Meral Sözen hastanın tedaviye karar aşamasından itibaren her aşamada hastalarıyla kendisi ilgilenmektedir.

Obezite tedavisinin sadece alınan kalorinin kısıtlanmasından ibaret olmadığını savunan Meral Sözen hastalarına sağlıklı kilo vermenin, sağlıklı yeme düzeni oluşturmanın ipuçlarını da sunmaktadır. Bunların yanısıra aynı zamanda İç Hastalıkları uzmanı olmasının da avantajından faydalanarak bu tedavi sürecinde eşlik eden hastalıkların tedavisinde de katedeceğiniz yolda yanınızda olacaktır.

MİDE BOTOKSU NEDİR?

Mide botoksu; endoskopi ile midenin belirli bölgelerine belirli dozda botilinum A toksini enjekte edilmesi yöntemidir. Mide botoksu ile midenin boşaltılması yavaşlamakta ve gıdaların sindirim süresi uzamaktadır. Böylece yaşanılan açlık hissinin önüne geçilerek yeme alışkanlıkları düzenlenmektedir. İştah azalması kalori alımında azalmayı da beraberinde getirdiğinden obezite ile mücadele edenlerde kilo kaybı gelişmektedir.

MİDE BOTOKSU NASIL YAPILIR?

İşlem öncesi gerekli incelemeler ve bilgilendirme sonrası bu işleme karar verildiğinde hastaya endoskopi randevusu verilir. Endoskopik olarak yemek borusu, mide, oniki parmak bağırsağı incelenir. İşleme engel teşkil edecek bir problem olmaması halinde (mide ülseri, mide kanseri, yoğun gastrit gibi.) midenin belli bölgelerine belli dozlarda botoks uygulaması yapılır. Son kontrol de yapıldıktan sonra işlem sonlandırılır. İşlemdeki deneyime göre işlem süresi değişmektedir.

MİDE BOTOKSU KİMLERE YAPILMALIDIR?

Normal kilonun üzerinde olan ve kilo vermek isteyen her bireye uygulanabilen bir işlemdir. Ancak işlem uygulanması öncesi mutlaka doktorunuzla görüşüp bu işlemin size getirisi hakkında değerlendirme yapmanız gerekmektedir. Morbid obezite ile uğraşan ve mücadele eden bireylerde bu işlemle istenen kiloya ulaşmak biraz zor olacağından daha etkili yöntemlere yönlenmesi daha uygun olacaktır.

MİDE BOTOKSU KİMLERE YAPILMAZ?

Herhangi bir nedenle botoks uygulaması yapılmış ve alerjik reaksiyon gelişmiş bireylere yapılmaz. Bunun dışında işlem öncesi görüşmede psikiyatrik boyuta varan yeme bozukluğu olan bireylere de uygulanması doğru değildir.

MİDE ŞİKAYETLERİM VAR YİNEDE MİDE BOTOKSU UYGULAMASI YAPILIR MI?

Mide yakınmaları olan obezlerde öncelikli olarak kişinin midesi ile ilgili yakınmaları dinlenir ve tedavi uygulanır. Bunlar dışında işlem kararı alınıp endoskopi ile işleme başlandığında midede ülser , kanser, yoğun gastrit görülürse mide botoksu işlemi yapılması doktorun insiyatifindedir.

MİDE BOTOKSU NUN ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Her ilacın vücutta bir yarılanma ömrü vardır. Botoks uygulamalarında bu süre 4-6 ay arasında olup ilacın etkinliği bu süreye kadar devam etmektedir.

MİDE BOTOKSU YAPTIRDIM HİÇ FAYDASI OLMADI. NEDEN?

Maalesef ki bazı hasta grupları bu uygulama sonrası her istediğini istediği kadar yiyeceğini ve böyle zayıflayabileceğini düşünerek bu işlemi yaptırmakta ya da medya bu işlemi böyle sunmaktadır. Ancak böyle bir tedavi hiçbir yerde bulunmamaktadır. Bu düşünce ile işlem yaptıranlarda, hasta-doktor uyumu kötü olanlarda ve ilacı hızla yıkan hasta grubunda etki erken sonlanabilir.

MİDE BOTOKSU YAPTIRDIM KESİN KİLO VERİR MİYİM?

Uygun beslenme düzeni ve doktorunuzun önerilerine uymanız halinde KİLO KAYBINIZ OLACAKTIR. Ancak her vücut bir değildir. Bunun yanında yaşam tarzınız, beslenme düzeniniz, alışkanlıklarınız gibi birçok faktör kilo vermenizi etkileyecektir. Yapılan çalışmalarda işlem uygulandıktan sonra 0-25 kg arasında kilo veren bireyler olduğu gibi kilo alan bireylerde mevcuttur.

MİDE BOTOKSU SONRASINDA MİDEMDE KALICI BİR HASAR OLUŞUR MU?

Yapılan çalışmalarda mide botoksu işlemi sonrasında kalıcı bir hasar raporlanmamıştır.

MİDE BOTOKSU YAPILDIĞINDA BAĞIRSAKLAR BU DURUMDAN ETKİLENİR Mİ?

Gıdaların midede kalış süresi uzadığı için mide botoksu uygulanan kişilerde bazen kabızlık atakları görülebilir. Ancak yeme alışkanlıklarının düzenlenmesi ile bu problemin üstesinden gelinebilmektedir.

MİDE BOTOKSU UYGULANAMSINDA İLAÇIN VÜCUDA DAĞILIMI OLUR MU?

Mide botoksu uygulaması uygun koşullarda deneyimli ellerde yapıldığında böyle bir durum söz konusu değildir. Sadece botoks uygulandığı alana etki etmektedir.

MİDE BOTOKSU İŞLEMİ NE KADAR SÜRMEKTEDİR?

Mide botoksu işlemi endoskopi eşliğinde uygulanan bir işlem olup bir ameliyat değildir. İşlem süresi 15-20 dakika arasında sürmektedir. Bu sürenin uzaması ya da kısalması işlemi uygulayan doktora, uygulama alanına ve kullanılacak ilaç miktarına göre değişkenlik gösterebilir.

MİDE BOTOKSU SONRASI HASTANEDEN YATMAM GEREKİR Mİ?

Mide botoksu işlemi sonrası hastanede yatmanız gerekmez. Aynı gün içerisinde yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz?

MİDE BOTOKSU SONRASI İŞİME NE ZAMAN DÖNERİM?

Mide botoksu uygulaması sizde herhangi bir rahatsızlığa sebebiyet vermeyeceği için hemen işinize dönebilirsiniz.

MİDE BOTOKSU UYGULAMASI SONRASI ÖZEL BİR DİYET UYGULAMAM GEREKİR Mİ?

Mide botoksu uygulaması sonrası mide boşalması yavaşlayacağı için ilk bir hafta sulu gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Sonrasında katı gıdaya kademeli bir geçiş yapılmalıdır. Sonrasında ise sağlıklı gıdaların tüketimini artırarak yeni bir beslenme düzeni oluşturulması planlanmaktadır.

HAMİLE VE EMZİRENLERDE BU İŞLEM YAPILABİLİR Mİ?

Hamilelik döneminde genel olarak hormonal etkiler ve bebeğin büyümesi için gerekli besin maddelerini alma için kilo artışı olmaktadır. Ancak hamilelerle ilgili yapılmış bir çalışma yoktur. Hamilelik döneminde endoskopi işlemi bile sadece acil durumlarda yapılırken böyle bir işlem yapılması çok ta tercih edilmemektedir. Emzirenlerde durum farklıdır uyguladığımız tedavi mide ile sınırlı olduğu için yapılmasında bir sakınca yoktur.

MİDE BOTOKSU ANKARA

Mide botoksu Ankara denilince ilk gelen isimlerden olan Doktor Meral SÖZEN bugüne kadar pek çok  Ankara mide botoksu işlemi yapmıştır. Ankara mide botoksu çeşitlerini daha iyi anlatabilmemiz ve mide botoksu işleminin zararları nelerdir, mide botoksu ile kaç kilo verilir,  mide botoksu nun etkisine kadar sürer gibi sorularınızın cevaplarını öğrenebilmeniz için sizleri Ankara mide botoksu işlemi yapan yerlerin başında gelen  Doktor Meral Sözen Muayenehanesine bekliyoruz.

—————————————————————————————————

MİDE BALONU ANKARA

Obezite tüm dünya genelinde yaygınlaşmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 2025 yılında her 2 kadından biri ve her 3 erkekten birinin obez olacağı tahmin edilmektedir. Obezitenin beraberinde getirdiği sağlık problemleri yanında sosyal bir varlık olarak yaşadığımız toplumda beğenilme ihtiyacımızı karşılamak içinde zayıf olmak önemli bir durumdur. Tip 2 diyabet, hipertansiyon, karaciğer yağlanması, kalp damar hastalıkları, eklemlerle ilişkili hastalıklar, akciğer hastalıkları ve kanserler obezite ile ilişkili bulunmuş olup obezitenin düzeltilmesi ile birlikte bu hastalıklarda da gerileme ve hatta iyileşme görülmektedir.

Obezitenin tedavisi ile birlikte herşeyde düzelme olması dolayısıyla çok mutlu bir tablo çizilirken maalesef herşey bu kadar kolay yürümemektedir. Obezite ile mücadele eden bireylere bakıldığında uzun zamandan bu yana diyet yapmaya çalışmış bazen başarılı bazen başarısız deneyimler yaşamış insanlar olduğunu görmekteyiz. Reklamlar ile obezite ile mücadele için bitkisel ürünler, çaylar, içecekler vs önerilmekte, her geçen gün yeni diyet programları oluşturulmakta ancak bu çabalar belli bir süre sonra mutsuzlukla sonuçlanmaktadır. Mide balonu ile zayıflamayı seçen kişilerde istediği yiyeceği sağlıklı ölçülerde yiyebildiği için mutlu bir şekilde zayıflamaktadır. Mide balonu ile zayıflayanlar tekrar kilo alması halinde genellikle yine mide balonu ile zayıflamayı seçmektedir.

İşte mide balonu burada devreye girmektedir. Çünkü insanlar bu şekilde belli yiyecek grupları ile kendi doğasına uygun olmayan diyetleri belli bir süre kullandıktan sonra eski yaşam tarzına geri dönmektedir. Mide balonu taktıran ünlüler sayesinde mide balonu medyada geniş yankı uyandırmaktadır. Mide balonu taktıran kişilerin bir kısmı işlemden çok memnun kalıp tavsiye ederken bir  grup mide balonu taktıran kesim yan etkileri daha fazla yaşadığı için mide balonu nu tavsiye etmemektedir. Ama unutmamak gerekir ki mide balonu uygulamasının yan etkilerini herkes aynı yoğunlukta yaşamamaktadır.

Dr Meral Sözen ile mide balonu uygulaması sürecinde istediğiniz gıdaları ölçülü olarak tüketmek koşuluyla zayıflamanın keyfine varmalısınız?

ANKARA MİDE BALONU NEDİR?

Mide balonu endoskopi eşliğinde mideye yerleştirilen balonun uygun yerde ve uygun miktarda şişirilmesi ile midede hacim oluşturulan bir yöntemdir. Kesinlikle bir ameliyat değildir. Dikiş atılması gibi bir durumda yoktur.

MİDE BALONU İLE NASIL ZAYIFLANIR?

Mide balonu midede yer kaplayarak yiyecek alım kapasitesinin azaltılmasının yanısıra yerleştirildiği bölge nedeniyle sürekli tokluk hissinin oluşmasına neden olmaktadır.

MİDE BALONU KİMLERE YAPILIR?

Mide balonu uygulaması kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Özellikle vücut kitle indeksi 30 kg/m2üzerinde olan bireylerde ve eşlik eden metabolik hastalıkları olan vücut kitle indeksi fazla kilolu (25-29 kg/m) olan  bireylerde  de mide balonu uygulaması yapılabilmektedir.

MORBİD OBEZLERE MİDE BALONU UYGULANIR MI? HANGİ KİLO ARALIKLARI MİDE BALONU İÇİN UYGUNDUR? MORBİD OBEZLER BU İŞLEMDEN FAYDA GÖRÜR MÜ?

Morbid obezite dediğimizde vücut kitle indeksi 35 kg/m2 üzerinde olup eşlik eden metabolik hastalığı olması ya da vücut kitle indeksi 40 kg/m2 ve üzerinde olması durumudur. Kilo ARTTIKÇA endoskopik uygulamaların etkinliği azalmaktadır. Ancak obezite nedeniyle uygulanacak ameliyatlara ne kadar yüksek kilo ile girilirse ameliyata bağlı komplikasyonların yaşanma riski artmaktadır. Bu yüzden öncesinde mide balonu gibi bir işlem yapılması durumunda hem hastanın ameliyat sonrası yaşayacaklarını önceden deneyimleme şansı olacaktır hemde ameliyat ve anesteziye bağlı riskler azalmış olacaktır. Geri döndürülebilir bir işlem olması nedeniyle hastanın tolere edememesi halinde çıkarılabilir. Böylece hastanın ameliyat hakkındaki karar vermesinde yaşayabileceklerini görmesi büyük önem taşımaktadır. Her hasta kurallara uyduğu sürece işlemden fayda görecektir. Mide balonu obez hasta grubuna uygulanabilmektedir. Ayrıca ankara mide balonu obez hasta grubu yanısıra fazla kilolu grubunda ancak sağlık riskleri nedeniyle kilo vermeye karar vermiş gruba da uygulanabilmektedir.

MİDE BALONU KİMLERE YAPILMAZ?

Mide balonları her ne kadar insan dokusuna uyumlu olsada alerjik reaksiyon gelişen bireylerde dikkatli olunmalıdır. Bunun dışında yakın dönemde mide ile ilgili cerrahi geçirmiş bireylere ve büyük mide fıtığı olan bireylere uygulanmamaktadır.

MİDE BALONU HAMİLELERE VE EMZİRENLERE YAPILIR MI?

Hamilelik döneminde genel olarak hormonal etkiler ve bebeğin büyümesi için gerekli besin maddelerini alma için kilo artışı olmaktadır. Ancak hamilelerle ilgili yapılmış bir çalışma yoktur. Hamilelik döneminde endoskopi işlemi bile sadece acil durumlarda yapılırken böyle bir işlem yapılması çok ta tercih edilmemektedir. Emzirenlerde durum farklıdır uyguladığımız tedavi mide ile sınırlı olduğu için yapılmasında bir sakınca yoktur.

MİDE BALONU UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Mide balonu uygulaması endoskopi eşliğinde yapılan ameliyatsız, dikişsiz bir yöntemdir. İşlem yaptırmak isteyen bireylere öncesinde ayrıntılı hastalık öyküsü ve gerekli muayeneler yapılıp, işlem sonrasında yaşayabilecekleri ile ilgili bilgilendirme yaptıktan sonra işlem için tarih belirlenir. İşlem günü işlemden önce 8 saat aç ve susuz kalması istenir. Öncesinde endoskopi işlemi yapılarak midede mide balonu uygulamasına engel olacak bir problem olup olmadığı değerlendirilir. Eğer bir problem yoksa mide balonu mideye yerleştirilir. Uygun yerde uygun hacimde şişirilir. İşlem tamamlanır. İşlem 15-20 dakika süren bir işlem olup ağrı duymadan yapılmaktadır.

MİDE BALONU SONRASI HASTANEDE YATMAK GEREKİR Mİ?

Mide balonu uygulaması sonrası bireyin hastanede yatması gerekmez. Ancak işlem sonrası ilk 48 saatte midede baskı hissi ve bulantı hissi olmaktadır. Bu durum kişiden kişiye değişmekte olup genellikle hastanede yatışı gerektirmez.

MİDE BALONU SONRASI BULANTI ÇOK OLUR MU?

Bulantı hissi işlem sonrası genellikle olup kişiden kişiye değişmektedir. Çok çok nadir balonu tolere edememeye bağlı mide balonunun çıkarılması gerekmektedir. Bu süreçte sıvı gıdalarla beslenmek başı yüksekte yatmak ve gerektiğinde ilaç desteği ile bu süreç çok kolay bir şekilde atlatılmaktadır.

MİDE BALONU PATLAR MI? MİDE BALONU PATLARSA NE OLUR?

Mide balonu özel bir maddeden yapılmış olup mide asidine dayanıklıdır. Ancak sivri cisimlerin yutulması balona zarar verebilir. Bunun yanısıra alkol ve yoğun asitli içecek tüketimi de mide balonuna zarar verebilmektedir. Bütün bu durumlara dikkat edildiği sürece beklenmese bile bizler mide balonunun şişirirken içerisine içinde mikrop barındırmayacak ve vücuda zarar vermeyecek özel bir boya ile şişirdiğimiz için mide balonunun patlamsı durumunda bu sıvı idrar ve gaytayla atılacağından hastamız bunu hemen farkedecektir. Bu durumda bize başvurması halinde hemen balona müdahale edilecektir.

MİDE BALONU İLE NE KADAR KİLO VERİRİM?

Bu durum kişiden kişiye değişmekle birlikte ilk 3 ayda daha hızlık kilo kaybı olurken ikinci 3 ayda bu kilo kaybı yavaşlamaktadır. Uygun beslenme alışkanlığını geliştirmediğiniz sürece istediğiniz kiloda sabit kalmanız mümkün olmayacaktır. Ortalama mide balonu uygulanan bireyler %10-25 oranında kilo kaybetmektedir.

ANKARA’DA MİDE BALONU TAKAN HASTANELER VAR MI?

Ankara da mide balonu özel merkezlerde takılabilmektedir. Ankara da uyutarak mide balonu takan doktorlar bulunmaktadır. Ankara da mide balonu takan devlet hastanesi sayısı son derece azdır ancak Ankara da mide balonu uygulaması yapılan hastalar yakın takibinde hasta sayısı çok olmasından dolayı sıkıntı çekebilmektedir.

MİDE BALONU ANKARA

Mide balonu Ankara denilince ilk gelen isimlerden olan Doktor Meral SÖZEN bugüne kadar pek çok  Ankara mide balonu takmıştır. Ankara mide balonu yöntemlerini daha ayrıntılı öğrenebilmeniz ve mide balonu takılmasının zararları nelerdir, mide balonu ile kaç kilo verilebilir,  mide balonu patlar mı?gibi sorularınızın cevaplarını öğrenebilmeniz için sizleri Ankara mide balonu işlemi yapan yerlerin başında gelen  muayenehanemize bekliyoruz.

———————————————————————————————————

Ankara’da mide botoksu ve mide balonu  uygulaması dışında gerekli medikal desteklerle birlikte zayıflama yöntemlerimiz de mevcuttur. ayrıntılı bilgi almak için muayenehanemize başvurabilirsiniz.

Artık fazla kilolardan kurtulmanın vakti geldi diyorsanız Dr Meral Sözen muayenehanesinde sizleri bekliyor. Kilo vermenin mutsuzluk oluşturmayacağı bir süreç yaşamak, dilediğinizi ölçülü bir şekilde yiyerek kilo vermenin tadına varmak istiıyorsanız bekliyoruz.

"Sağlık hayatta sahip olduğunuz en önemli değerdir!"

Randevu almak için