Kolonoskopi

KOLONOSKOPİ ANKARA

Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi kalın bağırsağın ucunda ışık ve kamerası olan özel bir aletle kısmen ya da tamamen incelenmesi işlemidir. Bu sırada işlem öncesinde açılan bir damar yolundan hastanın rahatlamasını sağlayan bağırsak kaslarını gevşeten ve ağrıyı önleyen birtakım ilaçlar verilir. Ankara da uyutarak kolonoskopi yapan devlet hastaneleri bulunmaktadır fakat çok ileri tarihe randevu vermektedirler.  Bu sebeple  kolonoskopi esnasında rahat etmek isteyen hastalar Ankara’da anestezili  kolonoskopi  yapan merkezler de işlem yaptırmayı tercih etmektedirler. Ankara kolonoskopi fiyatları merkezler arasında farklılık göstermektedir. Ankara kolonoskopi ücretlerinde farklılıklar kimin yaptığına ve nerede yapıldığına göre değişmektedir.  Ankara’da kolonoskopi yapan genel cerrahlar bulunmakatadır ancak ankarada kolonoskopi yapan gastroenteroloji uzmanı birçok doktor bulunmaktadır ve bu doktorlar iç hastalıkları uzmanlık eğitimi üzerine 4 yıllık geniş kapsamlı bir endoskopi kolonoskopi gibi işlemleri yapmak üzere eğitim almaktadır.  Doktor Meral Sözen Ankara’da anastezili (uyutarak) kolonoskopi  işlemi yapan doktorlar arasında yer almaktadır.  Ankarada sgk anlaşmalı kolonoskopi yapan hastaneler de bulunmaktadır. Türkiye Tabipler birliği her yıl Ankara uyutarak kolonoskopi fiyatlarını güncellemektedir. Ankara kolonoskopi yaptıran hasta yorumları okunduğunda kolonoskopiden korkan hastaların bu işlemden vazgeçtiği görülmektedir. Ancak hastalar uyutarak kolonoskopi yaptıran hastaların yorumları genellikle bu işlemden korkulmaması gerektiği şeklinde olmaktadır.

Kolonoskopi yerine geçen tetkikler var mıdır? Kolonoskopi yerine sanal kolonoskopi yaptırsam olur mu? Bağırsak filmi kolonoskopi yerine yapılabilir mi?

Toplum içerisinde kolonoskopi genellikle korkulan ve çekinilen bir işlemdir. Bu yüzden kolonoskopi yerine geçebilecek tetkikler araştırılmaktadır. Kapsül endoskopi işleminde eğer bağırsak geçişi hızlı ise kalın bağırsak değerlendirilebilir. Ancak klasik kolonoskopideki ayrıntılı incelemenin yerini tutmamaktadır. Sanal kolonoskopi bilgisayarlı tomografi ile yapılan bir işlem olup radyasyona maruziyet söz konusudur. Bazen bağırsakta gayta kalması bağırsak hastalığı gibi değerlendirilebilmektedir. Bu durumda tekrar kolonoskopi yapılması gündeme gelmektedir. Ayrıca sanal kolonoskopi yapan merkez sayısı azdır. Ankara’da sanal kolonoskopi yapan çok sayıda merkez yoktur. Ankarada sanal kolonoskopi ancak kolonoskopinin yapılması riskli  olan hastalarda önerilmektedir.

Bağırsak filmi kolonoskopi yerine geçmemektedir. Kolonoskopinin yapılmadığı dönemde büyük önemi olan kolonoskopi günümüzde belli hastalıkların tanısını koymak amaçlı yapılabilmektedir.

Yıllar içerisinde kolonoskopide ne değişti?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte endoskopi yapılan yeni model cihazlarda HD görüntü sistemleri kullanılmakta olup bu sayede çok küçük ayrıntılar bile daha net görülebilmekte, ayrıca FICE,NBI ve I-scan gibi yüksek teknolojik görüntülemeler sayesinde lezyonlar çok hızlı bir şekilde normal dokudan ayırt edilebilmektedir. Teknolojik olarak yeniliklere ayak uyduran merkezlerde konusunda deneyimli uzman hekimlerin yaptığı endoskopik işlemler erken teşhislere olanak sağlayarak hayat kalitesini artırmakta ve çoğu zaman hayat kurtarmaktadır.

Kolonoskopi öncesi diyet nasıl olmalıdır?

Kolonoskopi öncesinde bağırsak alışkanlıklarınızın durumuna göre bir diyet uygulamanız gerekmektedir. Bu durumda posalı gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Kabızlığı olan bireylerin daha uzun diyet yapması gerekebilirken düzenli dışkılaması olan bireylerde diyet süresi kısaltılabilir. Kabızlığı olan hastalara daha erken dönemde ilaç ile destek tedavisi başlanabilir.

Kolonoskopi öncesinde neler yapılmalıdır?

Posasız yiyecek tüketimine geçen hastalarda işlemden önceki gün akşamında bağırsakların tamamen boşalmasını sağlayacak ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçların seçimi doktora ve hastaya göre değişmektedir. İşlemden önceki gün bol sıvı tüketmeye dikkat edilmelidir. İşlemden bir saat önce makattan lavman şeklinde kullanılan bir ilaçla tüm bağırsak boşaltılır? İşlem öncesi hazırlık ne kadar dikkatli yapılırsa işlemde o kadar rahat geçmektedir. Bağırsakta yetersiz temizlik yapılmışsa işlem ertelenebilir yada tekrar yapılması istenebilir. Bu sebeple kolonoskopi öncesi diyete yani kolonoskopi öncesi bağırsak temizliği çok önemlidir.

Uyutarak kolonoskopi nasıl yapılır? Uyutarak kolonoskopinin zararı var mıdır? Anestezili kolonoskopi sonrası hasta ne yapmalıdır?

Dünya genelinde hasta açısından daha konforlu olduğu için kısa süreli sedasyon ile işlem yapılmaktadır. Hastaya işlem esnasında anestezi uzmanı tarafından uygun dozda ilaç verilir ve işlem yapılır. Bu ilaçların etki süresi çok kısa olduğu için ilaç verilmesi kesildikten çok kısa bir süre sonra hasta uyanır. Kullanılan ilacın artık etkileri nedeniyle işlem sonrası hastanın araç kullanmak gibi dikkat gerektiren işleri yapmaması, bu yüzden yanında ona refakat edebilecek biri ile gelmesi önerilir.

Kolonoskopi işlemi ne kadar sürer?

Ankara da kolonoskopi işlemi yapan gastroenterologlar tarafından yapılan işlem 15-20 dakika sürmektedir. Ancak kolonoskopi işlem süresi hastadan hastaya değişkenlik gösterebilmektedir. Birçok faktör kolonoskopi işlem süresini değiştirmektedir. Anestezili kolonoskopi süresi biraz daha uzun sürebilmektedir. Burada hastanın ön hazırlığı ve uyanma süreci süreyi uzatmaktadır. Ancak bazen uyutarak endoskopi süresi hastanın uyuduğu için ağrı ile ani hareketleri olmadığı için uyutmadan kolonoskopi ile aynı sürelerde yapılabilmektedir. Kolonoskopiden korkan kişilere uyutarak endoskopi tavsiye edilmektedir.

Kolonoskopi sonrası neler yapılmalıdır?

Bağırsak incelemesi esnasında hava verilerek ilerlendiği için işlem sonrası karında hafif ağrı ve burkulma hissi olabilir. Bu yüzden işlem sonrası hafif gıdaların tüketilmesi gazlı içeceklerden ve gaz yapabilecek yiyeceklerden kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Kolonoskopide bağırsak delinmesi riski var mıdır? Kolonoskopide bağırsak delinmesi olursa ne yapılır?

Kolonoskopi öncesi nasıl hastanın yapması gereken işlem varsa işlem esnasında da doktorun uyması gereken birtakım kurallar mevcuttur. Kolonoskopi işlemi yapan uzmanın kolonoskopi açısından yeterli bilgi birikimi ve tecrübesi olması bağırsak delinmesi riskini azaltmaktadır. Bunun dışında hastaya bağlı birtakım faktörlerde bağırsak delinmesi riskini artırmaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşılırsa delinme boyutu küçük ise kolonoskopi esnasında müdahale ile kapatılabilir. Daha büyük ise ameliyat ile müdahale edilmesi gerekmektedir.

Kolonoskopi Kimlere Yapılmalıdır?

Kolonoskopik işlemler bazen tanı bazen tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Tanı amaçlı kullanıldığı durumlar;

 1. Rektum yoluyla olan aktif ya da gizli kanamalar
 2. İnflamatuar bağırsak hastalıkları
 3. Polip ya da kanser şüphesi
 4. Açıklanamayan karın ağrısı
 5. Dışkılama alışkanlığında değişiklikler
 6. Ailede gastrointestinal kanser öyküsü
 7. Romatolojik ve endokrinolojik hastalıkların bağırsak tutulumunu incelemek

Tedavi amaçlı kullanıldığı durumlar;

 1. Polip çıkarılması
 2. Yüzeyel kanserlerin tedavisi
 3. Darlıklara müdahale etmek
 4. Kanamaların tedavisi

Kalın bağırsak kanseri taramasında kolonoskopi yapılması gerekir mi?

Dünyada bağırsak kanseri ülkelere göre görülme sıklığı değişmektedir. Ancak ilk 5 kanserden biri olarak kolon kanseri karşımıza çıkmaktadır. Kalın bağırsak kanserinden korunmak yada erken tanı konması amacıyla kanser araştırma merkezlerinde gaytada gizli kan testi ile ön inceleme yapılmaktadır. Burada gaytada gizli kan testinin pozitif çıkması durumunda hasta kolonoskopi yapılması amacıyla kolonoskopi yapılan merkezlere yönlendirilmektedir. Bağırsak kanseri taramasında bağırsaklarda kolon polibi ya da kolon kanseri varmı incelenmektedir. Kalın bağırsakta kolon polibi tespit edilirse bu özel yöntemlerle çıkarılır. Bu durumda kansere dönüşmeden önlenmiş olur.

Kolonoskopi İşlemi Öncesi Mutlaka Bilinmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Hastaların şeker hastalığı, hipertansiyon, kronik karaciğer ve böbrek hastalığı ya da kanama bozukluğu ile giden hastalıklar gibi kronik hastalıkları ile ilgili bilgileri mutlaka doktoru ile paylaşmalı ve gerekli olduğu durumlarda bu hastalıklar ile ilgili takipte olduğu doktordan ön değerlendirme istenmelidir.

İşlem öncesi kullanılan ilaçlar mutlaka değerlendirilmelidir. Kan sulandırıcı ilaçların işlem öncesi kesilmesi gerekebilir.

Kalp kapak hastalığı olan hastalarda işlem öncesi antibiyotik tedavisi kullanılması gerekebilir. (Enfektif endokardit proflaksisi)

Kolonoskopinin Riskleri Nelerdir?

Kolonoskopi işlemlerinin işinde uzman bir ekibin yapması durumunda komplikasyon oranı çok düşüktür. Anestezi eşliğinde yapılan işlemlerde genellikle komplikasyonlar anestezi ile ilişkilidir. Çok nadir olmakla birlikte kanama, organ delinmesi gibi durumlar ile karşılaşılabilir.

Ankara’da  Kolonoskopi ücretleri ne kadar?

Her yıl başında Ankara için kolonoskopi işlemi ücretleri TTB tarafından belirlemektedir. Asgari fiyatlar belirlendikten sonra merkezden merkeze değişmektedir. Uyutarak kolonoskopi işlemi devlet hastanelerinde yoğunluk nedeniyle daha az tercih edilirken özel merkezlerde daha çok uyutarak kolonoskopi tercih edilmektedir.

"Sağlık hayatta sahip olduğunuz en önemli değerdir!"

Randevu almak için