Endoskopi

ENDOSKOPİ ANKARA

Endoskopi genel bir ifade olup ucunda ışık ve kamera olan silindirik bir cihaz ile organların iç duvarlarının ve lümeninin incelenmesi işlemidir. Üst gastrointestinal sistem incelenmesi halk arasında endoskopi olarak adlandırılır. Üst gastrointestinal işlem endoskopisi; ağız yolu ile girilerek sırasıyla yutak, yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının incelenmesi işlemidir.Ankara’da birçok merkez endoskopi yapmaktadır. Endoskopi yapılan merkezlerdeki fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Ankara’da endoskopi yapan devlet hastaneleri de bulunmaktadır. Ankara’da uyutarak (anestezi ile) endoskopi ve kolonoskopi yapan devlet hastaneleri hasta yoğunluğu nedeniyle erken tarihlere randevu verememektedirler bu sebeple endoskopi işleminde konforlu bir şekilde işlem yapılmasını istiyorsanız uyutarak Ankara’da anestezili endoskopi yapan merkezleri tercih etmelisiniz.  Doktor Meral Sözen Ankara’da anestezi ile endoskopi yapan doktorlar arasında yer almaktadır. Ankarada sgk anlaşmalı uyutarak endoskopi yapan hastaneler bulunmaktadır. Türkiye Tabipler birliği her yıl Ankara uyutarak endoskopi fiyatlarını güncellemektedir. TTB ocak ayında 2021 Ankara endoskopi fiyatlarını açıklamıştır. Ankara endoskopi yaptıran hasta yorumları okunduğunda endoskopiden korkan hastaların bu işlemden vazgeçtiği görülmektedir. Ancak hastalar uyutarak endoskopi yaptıran hastaların yorumları genellikle bu işlemden korkulmaması gerektiği şeklinde olmaktadır.

Endoskopi işlemi nasıl yapılır?

Üst gastrointestinal işlem endoskopisi; ağız yolu ile girilerek sırasıyla yutak, yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının incelenmesi işlemidir. İşlem esnasında organların iç duvarları dikkatli bir şekilde incelenir, doku değişiklikleri, ülser odakları ya da normal görünüşün dışında farklı bir görüntüye sahip olan yerlerden özel aletler ile biyopsi dediğimiz doku parçaları alınır. Bu bölgelerde ufak kanamalar görülebilir. Bu geçici bir durum olup kanama- pıhtılaşma sistemi ile ilgili bir sorunu olmayan bireylerde hiçbir probleme neden olmaz. Biyopsi alınan kısımdaki doku çok hızlı bir şekilde kendini yenilemektedir. Halk arasındaki bazı inanışların aksine kanser düşünülen dokudan endoskopik biyopsi alınması onun yayılmasına neden olmamaktadır.

Endoskopi öncesi yapılan hazırlıklar nelerdir?

Üst gastrointestinal sistem endoskopisi öncesinde hastalar 8-12 saat öncesinden yemek yemeyi kesmelidir. Boğaz bölgesine o bölgenin uyuşmasını sağlayan bir sprey sıkılması ile işleme başlanır.

Endoskopi nasıl yapılır?

Endoskopi işlemi ağrı verici bir işlem değildir. İç organlarda hava verilerek ilerlendiği için gerginlik hissi olabilir. İşlem konforu açısından damardan ilaç verilip bir uyku hali oluşturularak da işlem yapılabilir. Soluk borusu yemek borusundan ayrı olarak ilerlediği için hastanın soluk alıp vermekle ilgili bir problemi olmaz.

Uyutarak endoskopi nasıl yapılır? Anestezili endoskopinin riski var mıdır? Anestezili endoskopi ne kadar sürer?

Genel olarak tolere edilebilen bir işlem olmasına rağmen öğürme refleksi kuvvetli olan bireylerde ve işlemden korkan bireylerde anestezi uzmanından destek alınabilir. Hastaya işlem esnasında anestezi uzmanı tarafından uygun dozda ilaç verilir ve işlem yapılır. Bu ilaçların etki süresi çok kısa olduğu için ilaç verilmesi kesildikten çok kısa bir süre sonra hasta uyanır. Kullanılan ilacın artık etkileri nedeniyle işlem sonrası hastanın araç kullanmak gibi dikkat gerektiren işleri yapmaması, bu yüzden yanında ona refakat edebilecek biri ile gelmesi önerilir. Anestezili endoskopi diğer endoskopiden daha uzun sürmez. Uyuma ve uyanma süresi kişiden kişiye değişir. Ankara da Uyutarak endoskopi de hastanın ön hazırlık süresi ve uyanma süresi nedeniyle daha uzunmuş gibi düşünülebilir. Anestezili endoskopide anestezi riski kişisel risk faktörlerine göre değişmektedir.

Endoskopi sonrasında neler yapılmalıdır?

Endoskopi işlemi sonrası boğazdaki uyuşukluk geçtikten sonra hastalarımız önce birkaç damla su içip ardından yemek yiyebilir. Endoskopi esnasında hava verilerek ilerlendiği için karında gerginlik olabilir bu yüzden o gün gazlı içecekler ve gaz yapan yiyeceklerden uzak durulması tavsiye edilir.

Endoskopi işleminde yeni gelişmeler, kolay endoskopi yöntemleri var mıdır?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte endoskopi yapılan yeni model cihazlarda HD görüntü sistemleri kullanılmakta olup bu sayede çok küçük ayrıntılar bile daha net görülebilmekte, ayrıca FICE,NBI ve I-scan gibi yüksek teknolojik görüntülemeler sayesinde lezyonlar çok hızlı bir şekilde normal dokudan ayırt edilebilmektedir. Teknolojik olarak yeniliklere ayak uyduran merkezlerde konusunda deneyimli uzman hekimlerin yaptığı endoskopik işlemler erken teşhislere olanak sağlayarak hayat kalitesini artırmakta ve çoğu zaman hayat kurtarmaktadır.

Kapsül endoskopi, endoskopinin yerine geçer mi?

Kapsül endoskopi hap büyüklüğünde içinde video olan bir alet olup daha çok ince bağırsak hastalıklarını değerlendirmek için kullanılır. Sadece görüntü verdiği ve biyopsi almak vs gerektiğinde müdahale şansı olmadığı için kullanımı sınırlıdır. Kapsül endoskopi ücretleri kapsül maliyeti çok yüksek olması nedeniyle klasik endoskopiden pahalıdır. Kapsül endoskopi ücretinin yüksek olmasının yanında değerlendirilmesi zordur. Uzmanlık ve sabır gerekmektedir. Ankara da kapsül endoskopi yapan merkez sayısı kısıtlıdır. Kapsül endoskopi ücretini sgk belli koşullarda ödediği için endoskopiden korkuyorum kapsül endoskopi yaptırsam olur mu diyen hastaların işlemlerinin çoğunda SGK kapsül endoskopi ücretlerini karşılamamaktadır.

Mide filmi endoskopi yerine geçer mi?

Endoskopinin olmadığı ya da sınırlı kullanımı olduğu dönemlerde mide filmi (mide röntgeni) kullanılmasına rağmen günümüzde kullanımı sınırlıdır.

Endoskopi bir ameliyat mıdır? Ne zaman işime dönerim?

Günümüzde endoskopi ile birçok şey yapabilmekteyiz. Eskiden büyük ameliyat gerektiren işlemler günümüzde endoskopi ile yapılmaktadır. Ancak ameliyat değildir.

Endoskopiden mikrop kapar mıyım?

Endoskopi cihazları her hastadan sonra insan vücuduna zarar vermeyen ancak mikroplara yaşam şansı tanımayan deterjanlar ile yıkanmalıdır. Uygun koşullarda temizliği yapılan cihazlarda enfeksiyon riski bulunmamaktadır. Kan merkezleri kuluçka döneminde olan enfeksiyonları tespit etmediğinden son 6 ay içinde endoskopi yaptıran kişlilerden kan bağışını kabul etmemektedir.

Endoskopi kimlere ne zaman yapılır?

Endoskopik işlemler bazen tanı bazen tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Aşağıda sayılan belirtiler var ise endoskopi yaptırmanız gerekecektir.

 1. Yutma güçlüğü, yemeklerle takılma hissi olan kişiler
 2. Lokmaları yutma sırasında ağrı duyulması durumu
 3. Tedaviye rağmen devam eden reflü atakları
 4. Bazı hastalıkların mide ve bağırsağı tutup tutmadığını belirlemek için
 5. Sık tekrarlayan kusmalar
 6. Ağızdan kan ya da kahve telvesi şeklinde kusma
 7. Tedaviye cevap vermeyen mide yakınmaları
 8. Ultrasonografi ya da başka bir tetkikle tespit edilen lezyonların değerlendirilmesi
 9. Açıklanamayan ishal
 10. Ailede gastrointestinal sistem kanser öyküsü varlığı
 11. Nedeni belli olmayan kansızlıklar
 12. Açıklanamayan kilo kaybı
 13. Başka tetkiklerle tespit edilmiş hastalıkların biyopsi ile doğrulanması(çölyak hastalığı,pernisiyöz anemi vb.)
 14. Bunun dışında 50 yaş üzeri hastalarda mide yakınmaları erken tanı amaçlı

Tedavi amaçlı kullanıldığı durumlar;

 1. Yabancı cisimlerin çıkarılması
 2. Birtakım girişimsel işlemlerin uygulanması (obezite nedeniyle botoks uygulaması, mide balonu takılması, daha önce gelişmiş darlıklara müdahale edilmesi, nörolojik hastalıklar nedeniyle yutma problemi yaşayan hastalara mide tüpü uygulanması, reflü ve barreth özefagusun ameliyatsız tedavisi, strattera uygulaması gibi)
 3. Ameliyat sonrası takip işlemleri (ameliyat olmuş mide kanseri hastaları, ameliyat esnasında gelişmiş olan komplikasyonların takip ve tedavisi)

Endoskopi işlemi öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Hastaların şeker hastalığı, hipertansiyon, kronik karaciğer ve böbrek hastalığı ya da kanama bozukluğu ile giden hastalıklar gibi kronik hastalıkları ile ilgili bilgileri mutlaka doktoru ile paylaşmalı ve gerekli olduğu durumlarda bu hastalıklar ile ilgili takipte olduğu doktordan ön değerlendirme istenmelidir.

İşlem öncesi kullanılan ilaçlar mutlaka değerlendirilmelidir. Kan sulandırıcı ilaçların işlem öncesi kesilmesi gerekebilir.

Kalp kapak hastalığı olan hastalarda işlem öncesi antibiyotik tedavisi kullanılması gerekebilir.

Endoskopi İşleminin Riskleri Nelerdir?

Endoskopik işlemlerin işinde uzman bir ekibin yapması durumunda komplikasyon oranı çok düşüktür. Anestezi eşliğinde yapılan işlemlerde genellikle komplikasyonlar anestezi ile ilişkilidir. Çok nadir olmakla birlikte kanama, organ delinmesi gibi durumlar ile karşılaşılabilir.

endoskopi ankara, ankara endoskopi, ankara’da uyutarak endoskopi yapan doktorlar, ankara’da anestezi ile endoskopi yapan doktor.

 Ankara Endoskopi Ücretleri 2021

Endoskopi ücreti yapılan merkezlere göre değişkenlik göstermektedir. TTB her yıl başında Ankara endoskopi fiyatlarını sayfasından duyurmaktadır. Bu konuda başvuracağınız merkezi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Uyutarak endoskopi ücretleri de farklılık göstermektedir.

"Sağlık hayatta sahip olduğunuz en önemli değerdir!"

Randevu almak için